SPOTKANIE W MIEŚCIE TAJEMNIC
Logo szkoly

SPOTKANIE W MIEŚCIE TAJEMNIC

Uczniowie z Freiberga eksplorują Wałbrzych

1443200870384 

Od kilku tygodni za sprawą „złotego pociągu” Wałbrzych przeżywa oblężenie turystów z całego świata. Media ze wszystkich kontynentów prześcigają się w relacjach na temat ukrytych w nim skarbów nazistów, a nasze miasto w niebywałym tempie staje się potęgą turystyczną regionu. Poszukiwacze skarbów, eksploratorzy, pasjonaci historii wskazują na coraz to nowsze miejsca w Wałbrzychu i okolicach, które mogą skrywać kolejne tajemnice.

Z dala od powszechnej gorączki złota i fascynacji znaleziskiem z okresu minionej wojny gimnazjaliści z „Dziewiątki” wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły partnerskiej we Freibergu odkrywali w miniony weekend skarby architektury wałbrzyskiej ostatnich siedmiu stuleci. Swoją „eksplorację” rozpoczęli w największej i najstarszej atrakcji naszego miasta -  Zamku Książ. W towarzystwie duchów, czarownic i złośliwych gnomów, czających się w zamkowych zakamarkach i wyskakujących z nich ku uciesze, tudzież przerażeniu zwiedzających, młodzi Polacy i Niemcy przemierzali mroczne korytarze, komnaty, podziemia i pomieszczenia gospodarcze, poznając historię najznamienitszej rezydencji książęcej na Śląsku.

Połączenie elementów harcerskich podchodów, podążanie śladem wskazówek i reguł, scenariusz gry oraz zadania do wykonania to esencja popularnych na całym świecie gier miejskich – nowej formy rozrywki i alternatywnego sposobu zwiedzania miasta - bez planu i bez przewodnika. Wykorzystując ideę gier miejskich uczniowie Gimnazjum nr 9 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu zaprosili swoich kolegów ze szkoły partnerskiej im. Clary Zetkin we Freibergu na spotkanie z najpiękniejszymi zabytkami naszego miasta. Trasa gry wiodła ulicami Starego Miasta, od Rynku do Placu Magistrackiego poprzez godne odwiedzenia miejsca: kamienice, kościoły oraz zabytkowe budynki użyteczności publicznej. Młodzież w każdym takim miejscu miała do wykonania określone zadania prowadzące do odgadnięcia końcowego hasła.

Grę na wałbrzyskiej Starówce poprzedziły przygotowania w szkole, podczas których przedstawiono prezentację multimedialną o Wałbrzychu i film ukazujący miasto z lotu… drona. Zarówno goście jak i gospodarze byli pod wrażeniem zdjęć ukazujących piękno naszego starego grodu i jego urokliwe położenie wśród gór i lasów. Wyniki przeprowadzonego po projekcji quizu oddają zainteresowanie, z jakim oglądano obydwie prezentacje.

Po intensywnych poszukiwaniach skarbów przeszłości nie zabrakło czasu na rozrywkę i dalsze poznawanie miasta tajemnic. W zabytkowym Stadzie Ogierów w Książu młodzież miała okazję pojeździć „wierzchem”, odbyć przejażdżkę tramwajem konnym po wielowiekowym parku Hochbergów i rozgrzać się przy ognisku, zajadając kiełbaskę i pieczony (czytaj: palony) chleb. A wszystko to w otoczeniu historii, pięknej przyrody, „złotej polskiej jesieni” i pogody, jak na zamówienie.

Dodatkowym atutem spotkania okazały się zakupy w centrum handlowym "Victoria". Polscy uczniowie towarzyszyli swoim niemieckim kolegom podczas obowiązkowego wydawania kieszonkowego na słodycze i pamiątki. Uczniowie i nauczyciele z Niemiec mieli ponadto okazję poznać typowe polskie produkty.

Podczas trzydniowego spotkania polsko – niemieckiego nie zabrakło również aktywności sportowych: gry w kręgle, tenisa stołowego, czy w zbijanego na przerwach między lekcjami. O tak, młodzi Niemcy doświadczyli na własnej skórze atmosfery polskiej szkoły. I choć zajęcia z języka angielskiego, informatyki i plastyki nie nadwyrężyły zbytnio sił witalnych młodych gości z Freiberga, to jednak z wielkim entuzjazmem powitali oni końcowy dzwonek i zapowiedziany obiad w pizzerii.

Międzynarodowe wymiany młodzieży to od wielu lat priorytet działań zewnętrznych europejskich szkół. Poznawanie innych narodów, ich kultury, religii, obyczajów i realiów życia codziennego jest bez wątpienia najlepszym sposobem promocji zrozumienia i pokoju na świecie. Pozwala bowiem zaszczepić w młodzieży ducha szeroko pojętej tolerancji, co w przyszłości zaprocentuje przyjaznym stosunkiem względem innych społeczności i kultur.                                                                  
Spotkanie uczniów z miast partnerskich Wałbrzycha i Freiberga to udana próba zjednoczenia młodych ludzi na rzecz pokojowego współistnienia społeczności europejskich. Integracja młodzieży polskiej i niemieckiej jest szczególnie ważna w miastach takich, jak Wałbrzych, gdzie historia zataczając swe kręgi czyniła te ziemie własnością różnych narodów.

Wspólna zabawa, lekcje i wieczór w polskiej szkole, samodzielnie przygotowana kolacja trwale zintegrowała młodzież obydwu krajów. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem mnogości atrakcji, w jakich mogli uczestniczyć i gościnności Polaków. Na szczególne podkreślenie zasługuje wspaniała, swojska atmosfera spotkania odzwierciedlona najpełniej w roześmianych, spoconych, rumianych buziach dzieciaków i usatysfakcjonowanych sukcesem sercach nauczycieli.

"Ja się chyba zaraz rozpłaczę", mówi Bartek, żegnając się z gośćmi. "A ja wcale nie jestem smutny", przyznaje łamaną Polszczyzną Emanuel, którego ojciec pochodzi z Krakowa. "Bo ja wcale stąd nie wyjeżdżam", dodaje z uśmiechem. Tydzień po rozstaniu mnożą się wpisy i zdjęcia na facebooku. Najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie daje młodzieży kolejną szansę bycia razem. Na razie online...

(UW)

 Projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Urząd Miejski w Wałbrzychu.

 

 

Zdjęcia ze spotkania

p1040254

p1040260

p1040264                  p1040269                 p1040270

p1040272                  p1040287                 p1040291

p1040292                  p1040313                 p1040322

p1040327 kopia                  p1040333 kopia                 p1040336 kopia

p1040339 kopia                  p1040342 kopia                 p1040346 kopia

p1040348 kopia                  p1040367                 p1040369 kopia

p1040374 kopia                  p1040379 kopia                 p1040383

p1040401 kopia                  p1040423 kopia                 

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis