CZYSTY WAŁBRZYCH

CZYSTY WAŁBRZYCH

czysty wch

Działania w ramach konkursu „ Czysty Wałbrzych” zostały realizowane w okresie od 8- 16.10 . Do konkursu zostało zaangażowanych 44 uczniów klas 5 oraz wszyscy uczniowie klas 1-3. Podczas akcji uczniowie klas 5 przygotowali plakat informujący społeczność szkolną o zasadach segregacji odpadów oraz o długości ich rozkładu w środowisku. W dniach od 09- 11.10 w budynku szkoły przy wejściu głównym podczas przerw dzieci rozdawały rodzicom naszych uczniów ulotki dotyczące zasad segregacji odpadów oraz „akcji” stop plastik. W tym samym czasie dzieci z klas 3 szkoły podstawowej przygotowywały plakaty informujące o zanieczyszczeniu środowiska odpadami, zanieczyszczeniu powietrza, mające na celu rozwijanie wrażliwości ekologicznej.

Dnia 14. 10 uczniowie klas 5 uczestniczyli w prelekcji poprowadzonej przez Pana Jacka Wodzisławskiego Prezesa Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Opakowań RECAL.
Celem zajęć było wyrabianie u dzieci nawyku segregacji odpadów, pokazanie korzyści płynących z odzysku surowców wtórnych, wskazanie możliwych zastosowań odzyskanych opakowań aluminiowych, które dzięki swoim ekologicznym właściwościom mogą być w nieskończoność poddawane recyklingowi. Pokazane zostały przykłady przedmiotów wykonanych z odzyskanych opakowań aluminiowych. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Ośrodkiem Społeczno – Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej Podzamcze.
Dnia 16. 10 został zorganizowany happening w ramach, którego odbył się przemarsz ekologiczny uświadamiający lokalną społeczność o konieczności segregacji odpadów i dbania o własne środowisko. W ramach przemarszu dzieci z klas 1-3 prezentowały wykonane plakaty, rozdawały ulotki dotyczące zasad segregacji odpadów oraz „plastik stop” napotkanym mieszkańcom Podzamcza. Uczniowie klas 5 swoje ubrania przyozdobili odpadami w celu zobrazowania zaśmieconej Ziemi. Wszyscy uczniowie uczestniczący w przemarszu głośno wykrzykiwali następujące hasła ekologiczne:
Oszczędzaj naturę, zbieraj makulaturę.
Nie wyrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci.
Wiedzą to nawet dzieci , że ważna jest segregacja śmieci.
Góra śmieci ziemię szpeci.
Puszkę zgnieć wyjdzie z tego mały śmieć.
Puszkę wyrzuć bez żalu w pojemnik do metalu.
Kolorowe pojemniki to fajna sprawa, każdy człowiek wie, ze segregacja to ekologii podstawa
Segreguj śmieci bo czystość
to przyszłość naszych dzieci".
Plastik, papier, bio i szkło, segregacja to jest to !"
Segregunku nadszedł czas
Choć mylą się przy tym niektórzy z nas
Bo jak to zrobić mam
Skoro worków tyle mam?
Ale zapamiętania nadszedł czas:
kolor zielony kolorowym szkłem jest wypełniony
żółte pojemniki, zapamiętaj TO METALE I PLASTKIKI
a na trawę i liście przygotuj brązowy worek oczywiście
niebieskie kontenery - to same papiery!
W taki sposób Świat mój miły
TO NIE BĘDZIE WYSYPISKO
TYLKO CZYSTE ŚRODOWISKO!"
Przekaz wzmocniony był sprzętem nagłaśniającym pożyczonym od ks. dr prałata Jana Gargasewicza, w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców. Przemarsz zakończył się sprzątaniem kółka rowerowego na terenie Podzamcza.
W ramach edukacji lokalnej społeczności dotyczącej segregacji odpadów w gablotach w klatkach schodowych nieruchomości SM Podzamcze, zostały umieszczone ulotki. Działanie zostało zrealizowane z pomocą Ośrodka Społeczno- Kulturalnego SM Podzamcze.
Celem wszystkich podjętych działań było rozwijanie wrażliwości ekologicznej wśród dzieci, jak i dorosłych . Promowanie prawidłowych postaw konsumenckich, mających na celu integrację i angażowanie lokalnej społeczności do wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.WPł

czysty wch 2

czysty wch3