EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY
Logo szkoly

EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY

IMG 20180609 102142

W dniu 9 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Eksperyment Łańcuchowy”, który jest organizowany przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem konkursu jest skonstruowanie urządzenia, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych. Opiera się na wiedzy z przyrody, fizyki, chemii, matematyki, biologii.


W miesiącach marzec- kwiecień czworo uczniów z klas V (Wiktor Piotrowski kl.Vd, Oskar Banasiewicz kl.Vd, Hanna Sobol kl.Ve) oraz VI ( Oskar Bogdański kl.VIc) pracowało nad zbudowaniem maszyny, która miałaby za zadanie przenosić kulki (śr. 2cm) z jednego końca na drugi. Urządzenie zostało nazwane „Step by step”. Motywem przewodnim urządzenia było poruszanie się metalowej kulki po stopniach maszyny. Kulka schodziła po stopniach z jednej strony tablicy, następnie przy pomocy magnesu przewracała ją na drugą stronę i ponownie schodziła po kolejnych stopniach. Wykorzystuje się w niej siłę grawitacji oraz właściwości magnetyczne metalowych kulek. Opiekunem projektu była nauczycielka przyrody p. Joanna Tychowska-Zabagło

a

IMG 20180609 111026

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis