Freiberg 2016
Logo szkoly

Freiberg 2016

Kolejny projekt wymiany uczniów zakończony sukcesem

20160414 185854 1

W miniony weekend 14 osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Freiberga na zaproszenie tamtejszej szkoły partnerskiej OS "Clara Zetkin". Gospodarze przygotowali dla swoich polskich kolegów program obfitujący w atrakcje, które sprawiły im dużą radość i które - jak twierdzą - na długo zachowają w pamięci. 

Po przyjeździe wyruszyliśmy na wieczorny spacer po freiberskiej Starówce w świetle pochodni, w które wyposażono każdego z uczestników. To wtedy poznaliśmy i zachwyciliśmy się zabytkami miasta z różnych epok po raz pierwszy. Kolejne "łaaaaał" dało się słyszeć już nazajutrz. Tym razem zwiedzaliśmy inne atrakce turystyczne w świetle dnia: Katedrę N.M.P, Ratusz, Muzeum Miejskie i nowopowstałą w budynku dawnego składu ziarna bibliotekę. Wielkie wrażenie wywołał w nas zabytkowy Ratusz, jego podziemia z dawnymi celami więziennymi i archiwum miejskie z licznymi dokumentami pochodzącymi z okresu od XVI wieku do czasów współczesnych. Oprawne w skórę opasłe, wiekowe woluminy szczególnie zachwyciły Zuzię, która nie mogła się na nie napatrzeć i nadotykać, studiując każdą misternie wykaligrafowaną literkę historycznych tekstów. Maja natomiast chodziła z wysoko uniesioną głową, nie dlatego, że lubi zadzierać nosa - tak bardzo spodobało się jej sklepenie Katedry. Magdę zainteresowała historia pierwszego freiberskiego kidnapera, rycerza Kunza von Kaufungen, który stracił życie (czytaj: głowę) na Rynku przed Ratuszem za to, że porwał dzieci panującej ówcześnie rodziny książęcej. W muzeum miejskim naszą uwagę zwróciły dawne narzędzia górnicze, a makieta miasta pozwoliła uzmysłowić sobie jak wyglądał średniowieczny Freiberg i co z niego do dziś pozostało. A jest tego naprawdę wiele: staromiejskie wąskie, często strome uliczki, budynki mieszkalne z różnych epok historii miasta, częściowo zachowany mur miejski, liczne kościoły i pomniki. Cztery grupy uczniów wraz z opiekunami zwiedzając miasto rozwiązywali zadania dotyczace poszczególnych obiektów i wykonywali zdjęcia. Z tych materiałów powstały później prezentacje i plakaty, które uczniowie wykonali wspólnie podczas pobytu w szkole OS "Clara Zetkin". Tutaj również doznaliśmy niekłamanego zachwytu nad wyposażeniem sal lekcyjnych i innych pomieszczeń przeznaczonych dla uczniów, spędzających tutaj swój wolny czas.

Nikogo nie zachwyciła za to pogoda, nie miała bowiem nic wspólnego z nadchodzącą wiosną. Niemniej jednak rozkład pór deszczowych, jak i chwil chłodnych lecz suchych okazał się jak najbardziej odpowiadajacy programowi spotkania. W strugach deszczu wyjechaliśmy do Zamku Augustusburg zadowoleni, że nie zmokniemy zwiedzając wystawę "Du bist die Kunst" ("Ty jesteś sztuką"). Enigmatyczna nazwa nie wróżyła wcale pozytywnych emocji, jakich doświadczyliśmy w murach zamku. W ruch poszły aparaty, ruszyła też nasza wyobraźnia, a ponieważ czasem jeden obraz wyraża więcej niż tysiąc słów nie opisujmy tego wyjątkowego wydarzenia - objerzyjcie zdjęcia (link pod artykułem), a zobaczycie, jak super bawilismy się w tej galerii.

Wspólne gotowanie to pomysł na sprawdzenie upodobań kulinarnych i zasmakowanie narodowych potraw partnera. Młodzi Niemcy zaserwowali kiełbasę pieczoną, puree ziemniaczanie i kiszoną kapustę na ciepło ze skwarkami, a na deser placki serowo-ziemniaczane z musem jabłkowym. Grupa polska zaprezentowała żurek z jajkiem, kiełbasą i ziemniakami oraz racuchy z jabłkami i bananami. Roli masterszefa dzielnie stawił czoła Oli sprawnie władający nożem przy krojeniu kiełbachy i doprawianiu żurku i choć niektórzy uważali, że ostro przesadził z majerankiem, przez co polska zupa była nieco zbyt zielona, to i tak zachwyciła ona niemieckie podniebienia swoim niebiańskim smakiem wyczarowanym przez Olka.

Wszystko dobre szybko się kończy... "Proszę pani, my stąd nie wyjeżdżamy" - to zdanie jak mantrę wypowiadają kolejni uczniowie ZSI, którzy od 12 lat wyjeżdżają na spotkania z młodzieżą z Freiberga. Jesteśmy tu zawsze mile przyjmowani, a niemiecka gościnność wcale nie ustępuje przysłowiowej polskiej gościnności. Nie będzie nam więc łatwo sprostać zadaniu podjęcia kolejnych uczniów z Freiberga w naszym mieście i szkole.

Link do zdjęć: https://goo.gl/ZTVXHl 

Projekt współfinansowany przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży i urzędy miejskie w Wałbrzychu i we Freibergu.

logo pnwm

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis