WIECZÓR AFTYCZNY W PAŁACU STRUGA
Logo szkoly

WIECZÓR AFTYCZNY W PAŁACU STRUGA

“Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Was 15.10.2016 g.18:00 na wyjątkowy wieczór, w ramach I Festiwalu Teatralnego do Teatru Letniego Pałacu Struga. Przed Wami na Scenie Młodych Talentów w 2 spektaklach wystąpi rewelacyjna grupa teatralna "Bez komentarza” z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu, w scenografii i reżyserii fenomenalnej, fantastycznej Sylwii Aftyki-Łody” - tak oto brzmiał tekst na facebookowej odsłonie Pałacu Struga, organizatora niedzielnego eventu z udziałem gimnazjalistów z ZSzOI.

W ceglano - kamiennych wnętrzach osiemnastowiecznej rezydencji śląskiego rodu Czettritzów w Strudze uczniowie klas teatralnych zaprezentowali swój kunszt aktorski i udowodnili, że nagrody zdobyte w tegorocznych ogólnopolskich konkursach nie były dziełem przypadku.

Od 12 lat grupa teatralna “Bez Komentarza” działająca w Teatrze Aftycznym kierowanym przez Sylwię Aftykę-Łodę, przygotowuje i przedstawia swoim fanom, widzom i profesjonalnym jury ogólnopolskich przeglądów teatralnych spektakle, które zachwycają oryginalną interpretacją dzieł literackich, autorskim pomysłem na sztukę oraz doborem tła muzycznego i fenomenalną scenografią. Uczniowie klas teatralnych - młodzi artyści dotknięci, naznaczeni i zainfekowani magiczną aurą swojej scenicznej guru, realizują z Nią wspólne pomysły na teatr, tworząc niesamowite spektakle, scenariusze, scenografie. Świat istniejący w niewielkiej przestrzeni podziemi Teatru Aftycznego to często miejsce ich samorealizacji.
Sztuki Teatru Atfycznego bazują na wielu aspektach twórczych – począwszy od wizualnych i słuchowych, jak scenografia, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja, światło oraz muzyka, skończywszy na aspekcie kluczowym dla odbioru sztuki - grze aktorskiej realizowanej za pomocą głosu i ruchu scenicznego.
Młodzi aktorzy są niesamowicie charakterystyczni, dobrani do roli według typu urody, wzrostu, wagi, brzmienia głosu, sposobu wysławiania się, poruszania na scenie. Ich bohaterowie mają wyraziste cechy – czarne, białe, „kolorowe” - nigdy szare, nijakie. Są uosobieniem dobra lub zła, prezentują skrajnie różne emocje i poglądy. Fabuła sztuk jest wartka, skondensowana, zamknięta w określonych ramach czasowych, do głębi przemyślana. Pani A, jak nazywają Ją uczniowie, podejmuje trudne tematy egzystencjonalne, społeczne, narodowościowe. Obrazuje niebezpieczne związki przyczynowo-skutkowe zjawisk, zdarzeń, decyzji i wyborów . W jej przedstawieniach stale obecne są wartości wyższe - miłość, przyjaźń, braterstwo, człowieczeństwo, choć nie stroni też od przedstawiania negatywów - nienawiści, zazdrości, złości, niesprawiedliwości...  Wiele sztuk utrzymanych jest w konwencji bajki, z płynącym z niej morałem, przesłaniem, refleksją.

Cech tych nie zabrakło również w spektaklach zaprezentowanych w niedzielny wieczór w Pałacu w Strudze, a artystycznego smaku przedstawieniom dodała niesamowita sceneria zabytkowych wnętrz i atmosfera stworzona przez młodych aktorów i licznie zgromadzonych widzów.

"Dob­ro i zło zawsze ze sobą graniczą" - oto słowa Eurypidesa, które w pełni wpisują się w przesłanie pierwszej z przedstawionych sztuk. Do Krainy Ciemnej Niesprawiedliwości przybywa Niewiadomoskąd i Niewiadomopoco, nie do końca “pozytywna” dziewczynka o imieniu Kaja. Za przewinienia określone jako niedopuszczalne w obowiązującym tamże Kodeksie Karnym, zostaje osądzona i skazana Niesprawiedliwym Wyrokiem na pozostanie w krainie zła… Na swej drodze spotyka inną dziewczynkę, która prowadzi ją do Krainy Jasnej Sprawiedliwości. Dwa światy istniejące obok siebie - czarny i biały - stają do konfrontacji, a jej wynik potwierdza istnienie dobra i zła i odwiecznej walki między nimi, w której nie ma ani zwycięzców, ani pokonanych…

"Pierwsza sztuka była doskonała, druga to ogromna piguła emocjonalna, sztuka zapierająca dech w piersiach" - zapewniała gości właścicielka Pałacu Struga, Pani Agnieszka Chmura - Wieczorek, zapraszając na drugi spektakl wieczoru “Gdzie jest Król M.?”. Nie myliła się, nie przesadziła … Sztuka oparta na motywach powieści Janusza Korczaka “Król Maciuś I” poraziła widzów głębią doznań, wywołanych sposobem ukazania kwestii zagłady narodu żydowskiego. Wstrząsająca, wzruszająca, powalająca na kolana, ściskająca za serce i bardzo mocno "aftyczna”… Dzieci żydowskie, ich pragnienia, marzenia, wartości i straty. Pozbawione zwykłych - niezwykłych rzeczy: lalka, skakanka, pluszowy miś… Odarte z godności, opuszczone, samotne - bez Mamy, Taty, Rodzeństwa... Zrozpaczone i przerażone, z potrzeby poczucia bezpieczeństwa budują swój wyimaginowany świat, w którym Król Dzieci staje się heroicznym, niezłomnym bohaterem, walczącym o swoich małych podopiecznych. Lecz i on poddaje się w obliczu własnej bezsilności...

W czasach nasilającego się antysemityzmu, ruchów narodowościowych, pogłębiającego się kryzysu wartości moralnych nie bałaś się wystąpić w obronie pamięci wyklętego narodu i umęczonych dzieci Holokaustu. Dlatego też, Droga Pani A, gdy pod sklepieniem Sali Kominkowej Pałacu w Strudze zawisła martwa cisza, z zaświatów przybyli i Korczak i Sendlerowa i wszyscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, by pokłonić się Tobie za odwagę przypomnienia światu o najczarniejszych kartach jego historii…

(UW)

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis