Teatr Aftyczny
Logo szkoly

Teatr Aftyczny

WIECZÓR AFTYCZNY W PAŁACU STRUGA

“Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Was 15.10.2016 g.18:00 na wyjątkowy wieczór, w ramach I Festiwalu Teatralnego do Teatru Letniego Pałacu Struga. Przed Wami na Scenie Młodych Talentów w 2 spektaklach wystąpi rewelacyjna grupa teatralna "Bez komentarza” z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu, w scenografii i reżyserii fenomenalnej, fantastycznej Sylwii Aftyki-Łody” - tak oto brzmiał tekst na facebookowej odsłonie Pałacu Struga, organizatora niedzielnego eventu z udziałem gimnazjalistów z ZSzOI.

Czytaj więcej: WIECZÓR AFTYCZNY W PAŁACU STRUGA

Welcome to the machine

 Po spektakularnym sukcesie „Maciusia”, jak nazywamy potocznie trzykrotnie w tym roku nagradzany spektakl grupy teatralnej „Bez komentarza”, doznaliśmy na pożegnanie tegorocznych absolwentów kolejnego objawienia – sztuki równie zaskakującej, szokującej, lecz jakże „innej” od wszystkich. Okazała się nią etiuda w wykonaniu klasy III E – „Oto człowiek”.

 Wkroczył na scenę bez pardonu, przy dźwiękach "Floydów” i pozostał tam - psychodeliczny, zakręcony, niemy. Oto on - człowiek ogarnięty niepohamowaną pokusą, potrzebą nabywania i żądzą posiadania dóbr doczesnych, zatracony w świecie marketingowych manipulacji, prowadzących do zachowań nieprzemyślanych, kompulsywnych, dysfunkcjonalnych…

 Oto człowiek - pogrążony w wewnętrznym stresie, sfrustrowany, niedowartościowany, uciekający przed szarą, przygnebiającą rzeczywistością ku niebotycznemu zadowoleniu w świecie sklepów, marketów i galerii handlowych.

 Oto człowiek i jego wartości: bonusy, promocje, wyprzedaże, gratisy, punkty playback…

 Oto człowiek niespełnionych cen i wymarzonych produktów, bezduszna maszyna, robot, technologiczny geek, człowiek – sam sobie, nie – innym.

 Oto człowiek - utrata samokontroli i przebłyski myślenia zdroworozsądkowego. I przesłanie – modlitwa do Najwyższego Sprawcy, i wołanie: „By człowiek był zawsze człowiekiem”. JAKIM???

 Choć „Maciuś” w obsadzie Piotra Kiliszczyka okazał się bezspornym hitem i powalił wszystkich na kolana, a Pani A. wykazała się jakże przemyślaną interpretacją „Króla Maciusia I.” i przedstawieniem kwestii Holokaustu, to i tu, w „Człowieku” nie zabrakło mocnych akcentów i dynamicznych, elektryzujących wrażeń skłaniajacych do refleksji nad samym sobą i hierarchią własnych wartości...

 Oto człowiek… A Ty? Jakim jesteś człowiekiem, czy może bezduszną maszyną…? (UW)

Oto video z przedstawienia: https://www.youtube.com/audio?v=9-dbUxO01eg 

SUKCES GRUPY TEATRALNEJ - BEZ KOMENTARZA

Dnia 02.12.2014 (wtorek) w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbył się XXII Festiwal PROMOCJA ZDROWIA W SZTUCE DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ "WYBIERAM ZDROWIE".
Do konkursu stanęli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. W kategorii gimnazjum
I miejsce zajęła grupa teatralna  Bez Komentarza (Starsza) za spektakl pt.: "Kto zabrał mi skrzydła?".
Scenariusz i reżyseria: Sylwia Aftyka-Łoda i młodzież z warsztatów twórczych.

Opiekun warsztatów serdecznie dziękuje za pomoc i zaangażowanie w pracy: uczniom i rodzicom klasy IIIe, pani Hannie Rychlik, panu Grzegorzowi Arendarczykowi oraz uczniom klasy IIId: Mateuszowi Wąsiołkowi i Oskarowi Buszce.

(Sylwia Aftyka - Łoda)

Czytaj więcej: SUKCES GRUPY TEATRALNEJ - BEZ KOMENTARZA

Dlaczego Pani A?

Wrażliwy człowiek? Refleksyjny nauczyciel? Dojrzały Mentor? Charyzmatyczny Przewodnik? Inspirujący Ekspert? Utalentowany Pasjonat? A może Oddany Przyjaciel?

Dlaczego Pani A? Bo wspiera w wytyczaniu własnej ścieżki, kształtuje postawy swych uczniów, motywuje do aktywności, docenia kreatywność, umiejętnie wykorzystuje potencjał tkwiący w pracy grupowej, a przy tym uczy szacunku do siebie nawzajem i swoich własnych błędów? Co sprawia, że po każdym spektaklu grupy teatralnej „Bez komentarza”, którą kieruje, oklaski na Jej cześć długo nie milkną i przyćmiewają wagę każdej uroczystości?

Czytaj więcej: Dlaczego Pani A?

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis