TURNIEJ INTEGRACYJNY 2018

TURNIEJ INTEGRACYJNY 2018

Grudzień 2018r. w PSPzOInr 26 w Wałbrzychu zainspirowany Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych był pięknym przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku 2019.

Uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu uczcili przypadający na 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Solidarność z osobami niepełnosprawnymi podkreślało szereg ciekawych i różnorodnych imprez, które odbywały się na terenie szkoły w kolejnych dniach ostatniego miesiąca roku 2018.
Wśród pomysłów znalazła się nowa formuła Turnieju Integracyjnego „Pokonaj swoje obawy i dziel się sobą z innymi”. Przez wiele lat turniej był zabawową okazją do przyglądania się temu, w jaki sposób wspaniałą ideę integracji wcielać w życie. Podsumowanie dotychczasowych doświadczeń pozwoliło wprowadzić w tym roku takie zmiany, które zaowocowały większym spontanicznym zainteresowaniem i zaangażowaniem przede wszystkim ze strony młodzieży.
O tytuł „Najbardziej zintegrowanej klasy w szkole” walczyły klasy 4. 5. 6. i 7. Wcześniej w każdym klasowym zespole wyznaczono role: tancerzy, plastyków, sportowców, miłośników zadań logicznych, fotoreporterów i kibiców. I te osoby reprezentowały swoją klasę w poszczególnych konkurencjach.
Z kolei uczniowie klas 8. i3. gimnazjumprzygotowywali stanowiska zadaniowe i to oni czuwali nad sprawnym przebiegiem turnieju, który rozgrywał się aż przez 3 dni. To oni wyjaśniali zasady, przyznawali punkty, pomagali drużynom nie poddawać się w chwilach zwątpienia, jednoczyli wszystkich we wspólnym śpiewie i tańcu.
8 stycznia 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju. Żeby Nowy Rok rozpocząć w duchu wiary w siebie i innych, był czas na przywołanie grudniowych wspomnień, wręczenie dyplomów, podziękowania i ponowną atmosferę życzliwości, zrozumienia i przyjaźni podczas wspólnego wykonania szkolnego hymnu integracyjnego i uwielbianego przez wszystkich magicznego integracyjnego tańca.
Tytuł „Najbardziej zintegrowanej klasy”wśród klas 4-5 zdobyła kl. Ve(wych. Edyta Rybińska), a wśród klas starszych – kl. VIIe (wych. Joanna Madejczyk).
Celem turnieju było m.in. kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami i pokonywanie barier w kontaktach z nimi, szukanie sposobów na bezradność, która wynika najczęściej z obawy przed „innością” i pielęgnowanie poczucia zadowolenia we wszystkich osobach, które chcą się integrować. A ponieważ takie zadowolenie, entuzjazm i radość, a co najważniejsze - chęć walki i chęć sukcesu - były wyraźnie widoczne, można śmiało uznać, że cele zostały z powodzeniem osiągnięte.
To wspaniałe przedsięwzięcie dowodziło, że w myśl słów szkolnej pieśni:
„Nie przechodzimy obojętnie,gdy potrzebuje ktoś pomocy.
Chcemy żyć godnie i bezpieczniew świecie bez barier i przemocy.

Bo w integracji tkwi ogromna siła, która nas w szkolnej drodze połączyła…”TURNIEJ INTEG 2018

TURNIEJ INTEGRACY 2018